Lekovima iz narodne medicine protiv virusa i prehlada

Sezona respiratornih infekcija počinje sa dolaskom hladnih dana, a česte promene vremena i drastične oscilacije temperature pogoduju nastanku virusa i povod su za velike gužve u domovima zdravlja. Ukoliko niste dovoljno ojačali imunitet, vaš organizam će biti lako napadnut. 

Ne morate da idete kod doktora čim vas zaboli grlo ili počnete da kijate. Pravilna ishrana, redovan san, unos vitamina kroz velike količine voća i povrća, vitamin C i topli napici su neki od načina da izbegnete prehladu. Ukoliko se i uprkos njima prehladite nemojte odmah trčati kod doktora ili u apoteku, već pokušajte da se izlečite lekovima iz narodne medicine koje su ljudi godinama koristili i čije recepte su prenosili sa kolena na koleno.

U nastavku teksta vam predlažemo nekoliko korisnih saveta koji će vam pomoći da brže ozdravite. 

Čaj od lukovine

Crni luk se smatra jednom od najzdravijih namirnica na svetu i koristan je za lečenje niza bolesti. Čuva zdravlje krvnih sudova, reguliše šećer i štiti od dijabetesa, značajna je pomoć kod raka, omogućava miran san, jača kosti, kosu i nokte i odličan je antioksidant. Čaj od crnog luka se koristi kao narodni lek za kašalj i inhaliranje sinusa.

Priprema:

Dobro operite glavicu neoljuštenog crnog luka, nalijte vodu i pustite da proključa. Ostavite 15 minuta da odstoji i pijte topao čaj. Po potrebi dodajte kašiku meda i malo isceđenog, limunovog soka.

Obloge od komovice

Ukoliko vas boli grlo i prehlađeni ste, stariji kažu da nema boljeg leka od obloga od komovice. U našem narodu komovica je poznata kao melem za bol u želucu, za hemoroide, za metabolizam, odlična je protiv visoke temperature i za lečenje reumatizma.

Priprema:

Na šporetu zagrejte pola čaše komove rakije i pola čaše vode. Uzmite čistu krpu i natopite je mlakom rakijom. Umotajte grlo i fiksirajte preko novom krpom. Držite oblogu par sati, a neće smetati ni ako prenoćite sa njom.

Tuširanje vrućom vodom i tople kupke

Toplota i topao vlažan vazduh opuštaju disajne puteve pa ćete nakon toga lakše izduvati i pročistiti nos i grlo, ali će topla voda umanjiti i bolove u kostima. Napravite toplu kupku sa šoljicom morske soli, potopite se oko pola sata i na taj način ćete najlakše izbaciti toksine iz tela i poboljšati cirkulaciju. Nakon toga obucite toplu, pamučnu pižamu, dobro se pokrijte i nastavite da se znojite.

Domaća pileća supa

Nakon preznojavanja gubi se dosta soli iz organizma i nakon toga potrebno je jesti domaću supu zbog nadoknađivanja elektrolita. Supa zaista ima terapeutska dejstva i pokazalo se i da začini koji se stavljaju u supu i njena toplota čiste sinuse i otvaraju disajne puteve.  Osim toga, para koju udišemo dok jedemo toplu supu efikasnija je od inhalacije običnom vodenom parom.

Med i cimet

Svima su nam dobro poznata korisna svojstva meda, a cimet se smatra jednim od najzdravijih začina na svetu. Pripremite napitak od ova dva sastojka i za samo 3 dana osetićete se mnogo bolje.

Priprema: 

U decilitar mlake vode pomešajte 1 kašiku meda i 2 kašičice cimeta u prahu i mešajte dok se med ne otopi. Napitak pijte dva puta dnevno, najbolje tri dana za redom.

Čaj od đumbira 

Čaj od đumbira je dobar u borbi protiv svih simptoma prehlade i gripa kao i protiv alergije, kašlja, upale sinusa i pluća, menstrualnih tegoba, slabe cirkulacije i visokog pritiska, nesanice, neprijatnog zadaha, ublažava nadutost i gasove i reguliše apetit, ublažava mučnine, smiruje kašalj i efikasno leči astmu jer razređuje sekret u plućima i širi disajne puteve, kao i u borbi protiv drugih bolesti. Savetuje se oprez kod upotrebe ovog čaja jer svako preterivanje može da dovede do pojave neželjenih efekata. Tako se ovaj čaj ne preporučuje osobama koje pate od kamena u žuči, kao ni trudnicama. Nije ga preporučivo konzumirati na prazan želudac jer može da izazove dijareju i gorušicu.

Priprema:

Kupite svež koren đumbira i dobro ga operite. U šerpi prokuvajte 4 čaše vode. Za čaj vam je potrebno 5 centimetara đumbira, oljuštenog i isečenog na kolutove. Kada voda proključa ubacite kriške đumbira. Kuvajte 10 do 15 minuta, potom skinite sa šporeta, poklopite i ostavite da stoji još 15 minuta, a zatim procedite i pijte čaj. Po želji dodajte med i limun, a možete i pojesti jedan kolut đumbira.

Još nema komentara.

Šta Vi mislite?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: