Jesen na tanjiru

Jesen i oktobar volimo iz mnogo razloga. Parkovi dobijaju zlatnu boju, obuvamo omiljene čizme i tople džempere, sa ulica miriše pečeno kestenje, a u našim domovima poslastice od bundeve i jabuke.

Sa promenama koje nam priroda donosi, stižu nam i ukusni i zdravi jesenji plodovi. Dok vladaju virusi, pomoć potražite na šarenim pijacama i iskoristite blagodeti plodne jeseni da zaštite svoje zdravlje.

JABUKA

Čarobna voćka o kojoj su legende stare koliko i čovečanstvo. Prema Bibliji, Adam i Eva padaju u iskušenje zbog ovog voća, dok u grčkoj mitologiji Gea, boginja Zemlje, poklanja drvo sa zlatnim jabukama Zevsu i njegovoj ženi Heri na dan njihovog venčanja. Sigurno ste već čuli staru narodnu izreku: “Jabuka na dan i lekar vam nije potreban”. Danas i zvanična medicina ističe jabuku kao korisnu namirnicu koju je izuzetno dobro pojesti pre obroka. Zbog bogatstva vlakana, zatim vitamina C i kalijuma, jabuke su korisne kod oboljenja srca i krvnih sudova. Taninska kiselina iz jabuka sprečava taloženje masti u jetri, a vitamin C uz jod sprečava oboljenja štitne žlezde. Zahvaljujući dijetetskim vlaknima normalizuje probavu i reguliše stolicu. Povoljno deluje i na regulisanje nivoa holesterola u krvi, smanjuje rizik od raka pluća, dojki, debelog creva i prostate. Niskokalorična je i podstiče izlučivanje suvišne tečnosti iz organizma, dok njena vlakna stvaraju osećaj sitosti i smanjuju apetit. Da li vam treba još razloga da odmah pojedete jednu?

BUNDEVA

O blagodetima bundeve, kao i receptima za ukusna jela sa ovim pravim simbolom jeseni, već smo vam pisali. Osim što je ukusna, bundeva je bogata vitaminima i mineralima, male je energetske vrednosti, pa je pogodna za gojazne osobe i dijabetičare, kao i za osobe sa oboljenjima želuca i tankog creva. Zato je ove jeseni obavezno uvrstite u svoj jelovnik.

KRUŠKA

Kruška je jedno od voća koje obiluje vlaknima, čime sprečava nadutost, održava nivo zdravog holesterola, ubrzava metabolizam, a namirnice pune vlakana su jako dobre u prevenciji raka dojke, srčanih bolesti i dijabetesa tipa dva. Kruška je bogata antioksidansima, zaustavlja prerano starenje ćelija i promoviše njihovu regeneraciju. Sadrži sve vitamine koji su neophodni organizmu, upravo sa početkom jeseni, a koji su odgovorni za ishranu kože, noktiju i kose, emocionalnu stabilnost, intelekt i naravno, imunitet. Kruška ima pozitivan efekat na pankreas i čisti jetru i bubrege. Idealno su voće za trudnice ili mame koje doje jer sadrže folnu kiselinu. Nedavna istraživanja su pokazala kako konzumiranje krušaka može pomoći u sprečavanju Alchajmerove bolesti, a smatra se i odličnom prevencijom osteoporoze.

KESTEN

Miris pečenog kestena jedan je od najlepših asocijacija na jesen. Plodovi kestena čiste krv i jačaju imunitet, izuzetno su hranljivi, sadrže vredne minerale i vitamine kao što su magnezijum, kalcijum, kalijum, fosfor, gvožđe, skoro sve grupe vitamina B. Stari narodi koristili su kesten za jačanje organizma, dok su se u srednjem veku plodovi kestena upotrebljavali kao važna namirnica u ishrani siromašnih slojeva društva. Dobar je za zube i kosti, štiti srce, crevni sistem i odlična je namirnica u borbi protiv visokog pritiska. Možete ga koristiti na različite načine – peći, kuvati, u vidu pirea, u mnogim slatkim i slanim jelima. Zato uživajte u sezoni kestena.

Još nema komentara.

Šta Vi mislite?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: